Dzisiaj jest: 22 Października 2019  |  Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Wyjątkowe osoby, pełne pasji i radości życia, rozpoczęły cykl warsztatów z Mirosławem Witkowskim.

Efektem finalnym będzie koncert, którego premiera odbędzie się w dniu 10 listopada br. w kościele w Sękowej, na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Ozdoby z użyciem prasowanej słomy to zapomniana już, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu, bardzo powszechnie stosowana technika wytwarzania obrazów do dekoracji wnętrz.

Na ostatnich zajęciach plastycznych w GOK uczestnicy mieli możliwość poznania tej metody. Najpierw przygotowywaliśmy słomę do obróbki, słomę trzeba było pozbawić zeschniętych liści, potem delikatnie pociąć na paski, by następnie przez gruby ręcznik przeprasować żelazkiem na parę, nasze słomki robiły się po tym zabiegu płaskie. Zaskoczenie uczestników zajęć widać na załączonych poniżej zdjęciach.
Następnie uczestnicy obklejali wycięte z tekturki zwierzątka – jelenie, zajączki, żabki, łabędzie, motyle.

Jakiż to będzie efekt warsztatów? Zobaczymy za tydzień!

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Sękowa na warsztaty z Grafiki 3D. Ciekawe warsztaty, których tematyką jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia między innymi animacji, tła i scenerii, modelowania postaci, itp.

Za nami kolejne zajęcia z Ikonopisania, w cyklu „Pasja zaklęta w drewnie”. Tym razem skupiliśmy się na wykonywaniu „szkicu”. Na tym etapie uczestnicy mają już przemyślany i wybrany temat ikony, czyli postać lub scenę rodzajową. Ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich kanonów stosowanych zgodnie z tradycją. Postać czy scenę przedstawia się zawsze w pewnym uproszczeniu, aby nie skupiać się właściwie na formie, lecz wskazywać na postać lub scenę. W symboliczny sposób szkicujemy twarz, szaty. Proszę zauważyć, że każda ukazywana część ciała stanowi element symboliczny: czoło, nos, oczy, usta, uszy,  podbródek czy  palce. Również duże znaczenie mają przedmioty trzymane w rękach przez świętych, stanowiące atrybuty. Szkic przenosimy na zagruntowaną deskę najprostszym sposobem, za pomocą kalki, a następnie podkreślamy go grawerując rylcem.

Ten etap był dla uczestników pewnego rodzaju symbolicznym początkiem tworzenia swojego dzieła.

Projekt „Pasja ukryta w drewnie” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W trakcie przygotowań do finałowej gali projektu pn. "Pasja zaklęta w drewnie" odwiedziła nas Telewizja Internetowa Gorlice.tv, która nakręciła przygotowywaną przez nas Bajkę o Sękowej w Beskidzie Niskim. Na efekty nagrania musimy jeszcze poczekać, ale już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia fotografii z ostatnich warsztatów i podziwiania postaci z bajki oraz dekoracji, wykonanych przez dzieci, w ramach warsztatów.

Październik 2019