Dzisiaj jest: 12 Grudnia 2019  |  Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mikołajki to szczególny dzień, na który dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem.🎅⛄🎄🌲 Dla wielu z nas jest to wyraźny sygnał, że święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż. W piątek, 6 grudnia br. do Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej zawitał święty Mikołaj ze swoim pomocnikiem Elfem. Uczestników powitała Sekretarz Gminy Pani Zofia Rowińska, Kierownik GOPS Pan Michał Diduch oraz Dyrektor GOK Pani Iwona Tumidajewicz, która wcieliła się w postać Królowej Śniegu. Najmłodsi z wielkimi emocjami czekali na przybycie najważniejszej osoby w tym dniu – Mikołaja z koszem słodyczy. Dzięki miłej atmosferze, cudownej scenografii i podarunkom, w czasie sesji zdjęciowej na twarzach dzieci zagościł uśmiech i zadowolenie. Mamy nadzieję, że spotkanie ze świętym Mikołajem pozostanie w ich pamięci na długo, a sesja zdjęciowa będzie wspomnieniem na wiele dni. Zdjęcia za kilka dni będą do odebrania w GOK.

Dziękujemy za wsparcie:
Gminie Sękowa oraz Placówce Wsparcia Dziennego w Sękowej.

Uwaga! Zdjęcia na stronie Internetowej GOK będą sukcesywnie dodawane, prosimy o cierpliwość.

Gdzie się nie obejrzeć, wszędzie lampki, sztuczny śnieg, bombki i w radio ten sam zestaw kolęd. Śniegu jak na  lekarstwo, a tu chciałoby się ulepić bałwana :)

A może tak bałwanek ze skarpetki?  Na ostatnich zajęciach plastycznych uczestnicy wykonali własne bałwanki, było zabawnie, momentami śmiesznie i bardzo kreatywnie!

Wianki świąteczne świetnie dekorują drzwi, ale też ściany czy okna.🤗 🌲
Jak zrobić piękny wianek bożonarodzeniowy?

Dziś panie z Gminy Sękowa na czele z Panią Sołtys podczas warsztatów w Gminnym Ośrodku Kultury pokazały jak można pracować do późnych godzin wieczornych w szczytnym celu.💪💪💪
Wianki będzie można nabyć podczas kiermaszu 22 grudnia br., a dochód z nich będzie w całości przekazany na rehabilitację Adriana.

POD SKRZYDŁEM ANIOŁA👼 Pracujemy 💪

Dowiedz się, jak możesz pomóc naszemu mieszkańcowi Adrianowi.💪
Po prostu przyjdź na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Sękowej, który odbędzie się 22 grudnia br. na Placu Długosza i kup wyjątkowego anioła, z którego dochód będzie w całości przekazany na rehabilitację ADRIANA.
Dołącz do grona ziemskich Aniołów!

W naszej „drodze do ikony” dotarliśmy do etapu malowania. Ten etap zaczęliśmy od nałożenia tzw. SANKIRU, do którego użyliśmy tempery chudej złożonej z żółtka, octu, olejku goździkowego oraz naturalnych pigmentów. Pigmenty te pochodzą z „prochów ziemi”
i symbolizują ulepione z gliny ciało człowieka, podobnie „ciało ikony”, malujemy tworzywem ziemistym. SANKIR to ciemny podkład, którym pokrywamy wizerunek, po wcześniejszym zaznaczeniu cienkimi liniami szkicu. Następnie nakładamy coraz jaśniejsze warstwy farby, kończąc na czystej bieli. Technika przechodzenia barw od ciemnych do jasnych ma także symboliczny wyraz jako, że wizerunek wyłania się z ciemności do
światła, czyli z prochu ziemi - która skalana jest grzechem, do Bożego Światła, rozpraszając ciemność, a prowadząc do wyzwolenia i pojednania.

Po nałożeniu sankiru przechodzimy do malowania SZAT. Szaty również napełnione są symboliką. Wyróżnia się szaty: biskupie, kapłańskie, diakońskie, królewskie, zakonne itd., czyli takie które oznaczają pełnioną funkcję życiową. Ich kolor dobierany jest do charakteru postaci – męczennik, patriarcha, mnich… I tak oto:

* Błękity i odcienie niebieskiego kojarzone są z niebem, tajemnicą i życiem mistycznym.
Ciemnoniebieski występuj jako kolor płaszcza w jaki odziany jest Chrystus Pantokrator a także jako kolor szat Maryi Matki Bożej.

* Zieleń oznacza wegetację roślinną, płodność i żyzność, młodość i świeżość. Często przedstawia się w tym kolorze szaty męczenników.

* Brąz łączy się z ziemią i materią nieożywioną. Oznaczać może życie w świętym
ubóstwie.

* Czerwień to kolor krwi – wskazuje na życie, piko i witalność. Spodnia szata Chrystusa Pantokratora malowana jest na czerwono.

* Biel to światło Boskie, czystość, niewinność.

* Złoto łączy się ze świętością, energią Bożą oraz życiem w Królestwie Bożym.

* Czerń symbolizuje piekło, maksymalne oddalenie od Boga.

Poniżej postępy uczestniczek warsztatów ikonopisania.

Grudzień 2019