Dzisiaj jest: 17 Listopada 2019  |  Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Za nami kolejne zajęcia z Ikonopisania, w cyklu „Pasja zaklęta w drewnie”. Tym razem skupiliśmy się na wykonywaniu „szkicu”. Na tym etapie uczestnicy mają już przemyślany i wybrany temat ikony, czyli postać lub scenę rodzajową. Ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich kanonów stosowanych zgodnie z tradycją. Postać czy scenę przedstawia się zawsze w pewnym uproszczeniu, aby nie skupiać się właściwie na formie, lecz wskazywać na postać lub scenę. W symboliczny sposób szkicujemy twarz, szaty. Proszę zauważyć, że każda ukazywana część ciała stanowi element symboliczny: czoło, nos, oczy, usta, uszy,  podbródek czy  palce. Również duże znaczenie mają przedmioty trzymane w rękach przez świętych, stanowiące atrybuty. Szkic przenosimy na zagruntowaną deskę najprostszym sposobem, za pomocą kalki, a następnie podkreślamy go grawerując rylcem.

Ten etap był dla uczestników pewnego rodzaju symbolicznym początkiem tworzenia swojego dzieła.

Projekt „Pasja ukryta w drewnie” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Listopad 2019